Які наслідки прострочки по кредиту?

При зверненні в банк за кредитом важливо розуміти, що зобов’язання за договором доведеться виконувати належним чином.

Тобто потрібно своєчасно вносити платежі відповідно до графіка погашення. Інакше виникне прострочення.

Ще на стадії укладання кредитного договору варто уважно вивчити умови, які стосуються відповідальності позичальника.

Що ж очікувати при прострочці?

Штрафи та пені. При порушенні терміну оплати навіть на один день банк нараховуватиме пеню. Може виражатися в процентному співвідношенні або фіксованому розмірі.

Погіршення кредитної історії (КІ). Відповідно до закону кредитор зобов’язаний надавати інформацію про суму заборгованості в бюро КІ не пізніше п’яти днів (з моменту виникнення прострочення). З зіпсованої кредитної історією буде проблемно надалі взаємодіяти з банками. Якщо існує поточна прострочення, в кредитних установах передбачений однозначна відмова у видачі грошових коштів.

Дзвінки по телефону, смс-повідомлення від співробітників банку, виїзди служби безпеки за місцем реєстрації і проживання боржників, письмові вимоги про погашення боргу. Важливо знати, що кількість таких дій обмежена законом.

Кредитору дозволяється виконувати зазначені заходи:
дзвонити (мова йде тільки про відбулися розмовах) по робочих днях з восьми до двадцяти двох годин, у вихідні та святкові дні з дев’яти до двадцяти годин, але не частіше:
1. 1-го разу на добу.
2. 2-х разів на тиждень.
3. 8-ми раз на місяць.
4. Зустрічатися з боржником в робочі дні з восьми до двадцяти двох годин, (а ось у вихідні та святкові дні) з дев’яти до двадцяти годин, але не більше одного разу на тиждень;
5. Направляти текстові та інші повідомлення в робочі дні з восьми до двадцяти двох годин і не більше:
2-х разів на добу.
4-х разів на тиждень.
16-ти раз на місяць.

Судові позови і заяви про видачу наказів. Якщо кредитору не вдалося домовитися з позичальником на стадії досудового стягнення, то піде звернення до суду та отримання виконавчого документа.

Якщо кредитним договором передбачено, наприклад, стягнення за виконавчим написом нотарісуса, то банки можуть звертатися до нотаріуса, попередивши позичальника за 14 днів.

Стягнення боргу через службу судових приставів. Діяльність цього держоргану регламентується законом “про виконавче провадження”. Слід розуміти, що заборгованість буде погашатися за рахунок доходів позичальника, а також шляхом реалізації його майна.

Передача боргу колекторам. Коли становище зовсім плачевний, і кредитору ніяк не вдалося встановити контакту з позичальником, існує ймовірність переуступки права вимоги по поверненню боргу колекторським агентствам. Важливим моментом є те, що згідно із законом правонаступниками можуть бути тільки такі компанії, які знаходяться в спеціальному реєстрі. Ознайомитися зі списком колекторів можна на сайті ФССП.

Кримінальне покарання. При умисному (злісне) ухиленні від сплати заборгованості, шахрайських діях з боку позичальника не виключається і крайній захід. Якщо судом буде встановлено такі факти, то можливо отримати судимість і навіть реальний термін позбавлення волі.

Не варто несерйозно ставитися до недотримання графіка оплати за договором. Адже при виникненні прострочення виконання зобов’язань кредитні установи працюють по строго затвердженим регламентом і нехтувати їхніми вимогами не вийде. Щоб наслідки були мінімальними, при наявності труднощів з внесенням платежів у термін необхідно відразу звернутися до відділу банку по роботі з проблемною заборгованістю. У цьому випадку вдасться домовитися про реструктуризацію боргу і уникнути переплати.

Recent Posts

Leave a Comment